پطور عطر مناسب پیدا کنیم
چطور عطر مناسب پیدا کنم؟

چطور عطر مناسب پیدا کنم؟

دیدی یکی از کنارت رد میشه یه بویی میخوره به مشامت که نا خود آگاه چشمت کشیده میشه به دنبال طرف. یا مثلا تو راه پله یه ساختمون به خودت میگی به به عجب عطری پیچیده تو فضا؟!

حتما دیدی و یادتم هست، چون عطرها خیلی عجیب تو خاطره می مونن جوری که وقتی یه عطر خاصی میخوره به مشامت قشنگ ادمو تو زمان بر میگردونه به عقب…

اما با توجه به اینکه هر عطر و ادکلنی روی هر پوست و بدنی رایحه خاص خودش رو داره و از اونجایی که به گفته وبسایت چی بپوشم “عطر ها تنها چیزایی هستن که ما می پوشیم، ولی نمی بینیم” باید توجه و اطلاعات بیشتری داشته باشی که بتونی عطر مناسب خودت رو انتخاب کنی!

ممکنه هر عطری روی هر بدنی بوی متفاوتی داشته باشه!

هر فردی برا خودش، بدن، نوع پوست و شیوه ی زندگی خاصی داره. به همین خاطر یک رایحه میتونه روی هر بدنی بوی متفاوتی داشته باشه. شیمی و PH بدن هر انسان تعیین میکنه که یک رایحه روی بدنش به چه صورت باشه! غذایی که می خوریم، درجه حرارت بدن، و حتی محیطی که ما توش قرار می گیریم در این امر که رایحه روی بدن ما چجوری باشه موثره. بهترین راه برای شناسایی و حل این مسئله اینه که موقع انتخاب عطر، یکمی رو پوستمون بزنیم و با تامل تصمیم بگیریم.

و اما در ادامه مطلب اولین سوالی که پیش میاد اینه که

فرق پرفیوم، ادوتویلت و ادوکلن با هم چیه؟

معمولا همه از کلمه عطر استفاده میکنن با این که پرفیوم، ادوتویلت و ادوکلن هر سه دسته عطر هستن ولی از لحاظ غلظت با هم فرق میکنن به این صورت که پرفیوم بالا ترین غلظت رایحه رو داره، ادوکلن کمترین غلظت رو داره و ادوتویلت ما بین این دوتا دسته قرار می گیره.

چرا غلظت پرفیوم بیشتره؟

چون خالصترین فرمول رو داره، تو فرمولش از روغنای گرون قیمت و به مقدار زیاد استفاده میشه و در کنارش از آب و الکل خیلی کم استفاده میشه، حتی تو بعضی از انواع پرفیوما اصلا آب استفاده نمیشه.

و دلیل گرون قیمت بودن پرفیوم همین موضوعه که غلظت و کیفیت بالا برابر با قیمت بالاتره!

 

نکته بعدی در مورد عطر و ادکلن بر میگرده به قیمتش که آیا عطر با کیفیت رو با قیمت خیلی گرون بخریم چون با کیفیته ؟ اصلا قیمت بالای یک عطر با کیفیت، بخاطر کیفیت عطره یا چیزای دیگه؟

عوامل کلیدی که باعث افزایش قیمت عطر می شه

در واقع چندتا عامل هست که باعث افزایش قیمت عطر میشه و متاسفانه بیشتر این عوامل به مواد و املاح تشکیل دهنده ی عطر مربوط نمیشه و هزینه بالایی که شما برای عطرای معروف میذاری کنار، در واقع برای کمپین های بازاریابی، طراحان مد، شخصیت های برجسته و یا بسته بندی های خوشگل مشگل صرف میشه که اصلا نیاز نیست بخاطر این عامل هزینه تون رو چند برابر کنی. (پس قبل از خرید عطر، در باره برند مورد نظر  به اندازه کافی تحقیق کنید. )

 

برخی از عناصر تشکیل دهنده عطر ها!

به جرات میشه گفت یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده عطر ها، گلها هستن! گل هارو هم که خودتون میدونید چه از لحاظ عطر و بو و چه از لحاظ زیبایی و لطافت، خیلی خوب توجه ها رو به سمت خودشون جلب میکنن. به همین خاطر برای شرکت های تولید عطر “گل” به عنوان یک عنصر مهم در تولید عطر، مورد استفاده قرار میگیره. و همین خصوصیت باعث میشه به محض استشمام بوی این دسته از عطر ها ارتباط خاصی بین انسان و طبیعت حس بشه.

و اما برای ساخت بعضی از عطر ها از ترکیبات مصنوعی کمک میگیرن!

اینکه برای ساخت عطر ها به طور صد در صد از مواد طبیعی استفاده کنن یه جورایی غیر ممکنه. مهم ترین دلیلش رو هم میشه به گرون قیمت بودن عناصر طبیعی اشاره کرد، با این وجود بسیاری از شرکت ها نمیتونن از عناصر طبیعی استفاده کنن. دلیل دیگه اینه که استفاده دائمی از عناصر طبیعی در برخی عطر ها به این سادگی نیست و برا خودش پیچیدکی هایی داره. از طرف دیگه ترکیبات منصوعی شگفت انگیزن و یجورایی میشه گفت غیر ممکن ها رو ممکن میکنن! مثلا رایحه نارگیل یا انبه رو به طور طبیعی نمیشه استخراج کرد. اینجاست که ترکیبات مصنوعی می درخشن!

دلیل دیگه اش هم خیلی راحت بگم که استفاده از بعضی عناصر طبیعی، طبیعت رو نابود میکنه اونم جبران ناپذیر…!

و طبیعتا نه من، نه شما و نه هیچ عقل سلیمی موافق با نابود شدن طبیعت گران بها نیست.